Bulking up?

Heather says:

When at the grocery store carry a pocket calculator and always check the price per unit. It should be listed on the shelf tag under the product’s price. Typically it tells what your peanut butter costs per ounce, what your eggs cost per hundred, or your sugar by the pound. If you have a coupon good only for a certain size, use your calculator to be sure you’re still getting the best price per unit.

Recently when purchasing eggs for Easter I habitually reached for the 2.5 dozen container, but the price per unit of the 18 count was actually much cheaper. We go through a lot of eggs in our house, so six extra eggs will not go to waste and represents a savings in the long term. Peanut butter is another item to watch carefully, those huge vats are occasionally not as good a value as one would expect.

However, with bulk items such as flour, be sure you have room to store the items properly. Nothing ruins good savings like spoiled food.

Combining coupons and “loss leaders” can generate great savings over time. Merchants count on consumers to be in a hurry and only care about convenience. Watching the price per unit will help get the most from your budget.



Leave a Comment